Wymiana sprzętu IT w firmie – jak to zrobić?

W większości firm przynajmniej co kilka lat wymieniany jest sprzęt komputerowy wykorzystywany na co dzień przez pracowników ze względu na to, że tak jak każde inne urządzenia, po pewnym czasie się on zużywa, a dodatkowo jego parametry nie są już atrakcyjne, przez co zakupione kilka lat wcześniej komputery lub laptopy stają się niewystarczające do rosnących wymagań pracy. Kiedy przychodzi moment wymiany starego sprzętu IT w firmie, warto odpowiednio zaplanować takie działania, aby były one przeprowadzone profesjonalnie i z korzyścią dla przedsiębiorstwa. Jak powinna wyglądać wymiana sprzętu IT w firmie? Podpowiadamy.

Kiedy wymienić sprzęt IT w firmie?

W pewnym momencie w każdej firmie konieczna jest wymiana sprzętu IT. Zazwyczaj działanie takie podejmuje się w sytuacji, kiedy pracownicy informują o zbyt wolno działających urządzeniach, co przekłada się na jakość oraz szybkość ich pracy. Ogólne spowolnienie procesów biznesowych spowodowane zbyt wolno działającymi komputerami i laptopami przekłada się na wydajność całej firmy i straty finansowe. Dlatego nie należy zbyt długo odkładać wymiany sprzętu IT w firmie, zwłaszcza że możemy odzyskać część pieniędzy, decydując się na sprzedaż takich urządzeń. Obecnie na rynku funkcjonują firmy, które oferują odkup sprzętu komputerowego. Współpracują one z różnymi firmami oraz instytucjami zainteresowanymi sprzedażą sporej ilości sprzętu.

Wymiana sprzętu IT w firmie a jego odkup

Przedsiębiorstwa, które oferują możliwość odkupu sprzętu komputerowego, swoją ofertę kierują do firm posiadających zalegający i nieużywany już sprzęt komputerowy, który zawiera dane osobiste i służbowe. W ramach takiej oferty przedsiębiorstwo może liczyć na otrzymanie protokołu z trwałego zniszczenia zapisanych danych. Jest to więc świetna opcja dla osób, które cenią sobie czas i sprawdzone rozwiązania, a dodatkowo wspierają postawy proekologiczne ze względu na to, że taki sprzęt ponownie będzie użyty przez inne osoby, które nie będą potrzebowały nowych urządzeń o doskonałych parametrach technicznych.

Skorzystanie z oferty firm oferujących odkup sprzętu komputerowego to dobra opcja dla instytucji, które decydują się na wymianę sprzętu IT ze względu na to, że w ramach takiej usługi otrzymujemy audyt techniczny stanu używanych w firmie komputerów, a także wycenę ich realnej wartości po eksploatacji. W ramach takiej usługi używany sprzęt komputerowy może zostać odkupiony przez takie przedsiębiorstwo lub może ono pośredniczyć w ponownej sprzedaży urządzeń, na przykład pracownikom firmy.

Wymiana sprzętu IT a usunięcie danych z komputerów

Wymieniając sprzęt IT w firmie, zanim jeszcze zdecydujemy się na zakup nowych urządzeń, powinniśmy zastanowić się, co zrobimy z poprzednimi komputerami. Zazwyczaj przechowywanie ich w magazynach nie jest opłacalnym rozwiązaniem. Dlatego możemy zdecydować się na skorzystanie z usługi profesjonalnego odkupu sprzętu lub odkupu pracowniczego. Komputery możemy przekazać również osobom potrzebującym i organizacjom charytatywnym. Zawsze jednak niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, niezwykle istotne jest przeprowadzenie procesu usuwania danych wrażliwych z komputerów. Takie czynności powinny być wykonane przez specjalistów i potwierdzone specjalnym protokołem.