Wszystko, co musisz wiedzieć o programach antywirusowych

Chyba mało kto wyobraża sobie świat bez Internetu. Jednak oprócz wielu zalet korzystania ze światowej sieci komputerowej są też pewne zagrożenia. W przestrzeni wirtualnej czyhają na Ciebie szkodliwe aplikacje oraz cała masa wirusów komputerowych. Jak się przed tym wszystkim skutecznie chronić? Dowiesz się tego czytając kolejne akapity.

Dlaczego programy antywirusowe są potrzebne na każdym komputerze?

Jeśli często korzystasz z bankowości internetowej to w tym przypadku niezbędna jest porządna ochrona antywirusowa, która uniemożliwi wykradzenie wrażliwych danych takich jak loginy i hasła do bankowości elektronicznej. Takie oprogramowanie chroni dane użytkownika przed programami szpiegującymi. Dodatkową funkcją może być kontrola rodzicielska, co jest szczególnie ważne gdy z jednego komputera korzysta większa liczba użytkowników. Jednak nie tylko komputery są zagrożone atakiem wirusów. Cyberprzestępcy chętnie włamują się na smartfony korzystając z różnych aplikacji. Dlatego to bardzo ważne by instalować aplikacje jedynie ze sprawdzonych źródeł. Dobrze jest też mieć oprogramowanie, które uchroni Twój smartfon przez wirusami i szkodliwymi aplikacjami.

Jaki program antywirusowy wybrać?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie najpierw trzeba się zastanowić jak działa antywirus. W dużym skrócie zapewnia ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem. Darmowy antywirus nie zawsze zapewnia wystarczającą ochronę. Najlepiej jest gdy taki program nie obciąża systemu, co mogłoby się przełożyć na mniejszą płynność działania Twojego sprzętu. Dlatego chociaż na rynku są dostępne bezpłatne antywirusy to jednak skuteczną ochronę w czasie rzeczywistym może zapewnić jedynie płatne oprogramowanie. Jakie programy antywirusowe są teraz najbardziej popularne wśród użytkowników domowych? Jednym z nich jest Kaspersky.

Czy Kaspersky Internet Security to dobre oprogramowanie antywirusowe?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie o najlepszy antywirus, który zapewni wysoki poziom ochrony komputera. Na pewno ważna jest wersja językowa, zwłaszcza jeśli nie znasz zbyt dobrze języka angielskiego. Mnogość opcji może zaskoczyć nawet najlepszego użytkownika. Dlatego warto rozumieć jakie funkcje są włączone, a jakie można wyłączyć. Kaspersky jako antywirus zapewnia automatyczne aktualizacje, które chronią Twój komputer przed najnowszymi wirusami. Warto mieć włączoną tą opcję, żeby nie przegapić żadnej aktualizacji wirusowej bazy danych. Ten program zapewnia też ochronę przed oprogramowaniem typu ransomware czy malware.