Jakie zalety mają słuchawki bezprzewodowe do telefonu?

Wydawałoby się, że jeszcze nie tak dawno mogliśmy podziwiać pierwsze słuchawki do telefonu z minijackiem. Dziś przewodowe słuchawki coraz częściej zastępowane są modelami bezprzewodowymi, które łączą się ze smartfonem za pomocą Bluetooth. Jakie zalety mają słuchawki bezprzewodowe do telefonu, jakie są ich rodzaje i na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Słuchawki bezprzewodowe do telefonu – jakie mają zalety?

Najważniejszą chyba zaletą słuchawek bezprzewodowych jest swoboda ruchów, komfort noszenia oraz… brak kabla. Być może zdarzyła Ci się sytuacja, że po wrzuceniu słuchawek gdzieś do plecaka trzeba było poświęcić dłuższą chwilę na ich późniejsze rozplątanie? Modele na kablu mają to do siebie, że lubią się plątać. Przewody słuchawkowe są dużym utrudnieniem dla biegaczy i osób uprawiających inne aktywności fizyczne. Słuchawki bezprzewodowe sportowe dają większą swobodę ruchu. Pozwalają też na swobodne słuchanie muzyki nawet wtedy, gdy Twój telefon leży kilka metrów dalej, a Ty np. ćwiczysz na macie.

Współczesne słuchawki bezprzewodowe do telefonu mają też wiele przydatnych funkcji, takich jak aktywna redukcja szumu, która przyda się, gdy chcesz posłuchać muzyki w zatłoczonym autobusie czy pociągu. Ponadto wiele modeli ma w zestawie kompaktowe etui, które ułatwi przechowywanie słuchawek i zabezpieczy je przed uszkodzeniami, gdy wrzucisz je do plecaka czy torby.

Słuchawki bezprzewodowe – dokanałowe czy douszne?

Słuchawki bezprzewodowe dokanałowe i douszne należą do najpopularniejszych rodzajów słuchawek z Bluetooth. Wciąż jednak duże grono osób myli te dwa pojęcia albo w ogóle nie zauważa między nimi różnicy. Słuchawki dokanałowe – jak sama nazwa wskazuje – wprowadzane są bezpośrednio do kanału słuchowego. Dzięki temu dają Ci większe możliwości w zakresie odcięcia się od otoczenia. Z kolei słuchawki douszne wkładane są jedynie do małżowiny usznej. Oba rodzaje różnią się nieco budową. Najłatwiej jednak rozróżnić je po gumkach, które występuje jedynie w modelach dokanałowych.

Jakie parametry powinny posiadać słuchawki bezprzewodowe?

Wszystko zależy od tego, do czego zamierzasz je wykorzystywać. Czy częściej słuchasz w nich muzyki czy może prowadzisz długie rozmowy telefoniczne? W pierwszym przypadku zwróć uwagę na jakość dźwięku. W dobrych modelach znajdziesz dwudrożne, dynamiczne głośniki, które obsługują zarówno wysokie tony, jak i głębokie basy. Takie parametry oferują np. słuchawki bezprzewodowe Samsung Galaxy Buds2.

Jeśli często rozmawiasz przez telefon – zwłaszcza w zatłoczonych miejscach – słuchawki powinny mieć funkcję ANC, czyli aktywną redukcję szumów. Dzięki niej możesz wyciszyć dźwięki z otoczenia zarówno podczas rozmowy telefonicznej, jak i w czasie słuchania muzyki czy podcastu. Słuchawki bezprzewodowe Samsung Galaxy Buds2 mają dodatkowo trójstopniową opcję zarządzania dźwiękiem z otoczenia. Jeśli więc w trakcie słuchania podcastu w autobusie chcesz porozmawiać ze współpasażerem, możesz zrobić to jednym kliknięciem – bez zdejmowania słuchawek.

Dla wielu osób istotnym parametrem jest także pojemność baterii, a konkretniej – jak długo działają słuchawki na jednym naładowaniu. W przypadku Galaxy Buds2 jest to aż 5 godzin ciągłego odtwarzania oraz 15 godzin dzięki naładowanemu etui*.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Słuchawki douszne i etui zapewniają do 20 godzin pracy, gdy i etui, i słuchawki są naładowane w 100%. Na podstawie wyników badań wewnętrznych. Czas odtwarzania audio przetestowano poprzez sparowanie nieprodukowanych jeszcze Galaxy Buds2 z niedawno wypuszczonym na rynek smartfonem Galaxy przy włączonych ustawieniach domyślnych (w tym ANC). Rzeczywista żywotność baterii może się różnić w zależności od warunków użytkowania, ustawień, liczby ładowań, siły sygnału Bluetooth i innych czynników. Czas odtwarzania może się różnić w zależności od ustawień.