Żyjemy w czasach gdy zachowanie prywatności w sieci jest trudne, dlatego warto znać sposoby zagwarantowania sobie anonimowości w sieci. W tym tekście wskazujemy siedem sposobów na zachowanie prywatności zawsze gdy tego chcemy. Są to dość proste rozwiązania, które są w stanie sprostać oczekiwaniom każdej osoby, która chce zadbać o bezpieczeństwo i anonimowość w Internecie.
1. Anonimowe smsy
Anonimowy SMS z Internetu to jeden ze sposobów zachowania prywatności w sieci. Jest to łatwe i szybkie, ponieważ wystarczy pobrać odpowiednią aplikację lub wejść na stronę internetową. Co istotne, w sieci możliwe jest wysyłanie anonimowo nie tylko wiadomości tekstowej, ale również wiadomości e-mail z załącznikiem bez śledzenia.
2. Komunikatory szyfrujące
Dzięki szyfrowaniu można ukryć ważne dane i zadbać o anonimowość w sieci. W tym celu warto zadbać o szyfrowanie w czasie prywatnych rozmów stosując odpowiednie komunikatory. Sprawdzają się one również wtedy gdy w wiadomościach podajemy informacje z cennymi danymi firmowymi lub prywatnymi.
3. Ustawianie haseł
Hasła pozwalają dbać o dane w sieci, dlatego warto je stosować i regularnie zmieniać. Hasła powinny też mieć odpowiednią ilość znaków, a do każdej witryny powinno być osobne hasło. Ważne by nie podawać ich nigdy osobom trzecim i nie wysyłać np. na czasie w social mediach.
4. Korzystanie z witryny HTTPS
Protokół HTTPS jest swoistym oznacznikiem bezpieczeństwa i warto korzystać ze stron, które go posiadają. W praktyce jest to dość proste, ponieważ wystarczy do przeglądarki dodać wtyczkę HTTPS Everywhere, która wymusza połączenie typu HTTPS. Taki dodatek jest dostępny dla większości przeglądarek w naszym kraju, w tym m.in. dla: Chrome, Firefox, Opera i innych.
5. Weryfikacja dwuetapowa
Wszędzie tam gdzie jest to możliwe warto stosować weryfikację dwuetapową, która chroni prywatność w sieci poprzez dodatkowy kod, wysyłany na osobisty telefon. W ten sposób uniemożliwia się próby włamania i kradzieży danych. Taką metodą powinno się stosować podczas obsługi kont w social mediach, poczty itd.
6. Zmiana wyszukiwarki w czasie korzystania z sieci
Choć Google wiedzie dziś absolutny prym wśród wyszukiwarek, jednak warto wiedzieć, że dostępne są też inne wyszukiwarki, które zapewniają anonimowość. Można z nich korzystać wówczas gdy zależy nam by Google nie zbierało precyzyjnych danych np. na temat naszych zakupów lub stron, które chętnie odwiedzamy w sieci. W praktyce, bowiem to, co dla jednych jest zaletą, np. filtrowanie wyników wyszukiwania i pokazywanie ciekawych reklam, dla innych może być wadą i wpływać na subiektywne postrzeganie jako zagrożenie dla swojej anonimowości w sieci.
7. Ostrożność w czasie klikania w reklamy i otwierania dokumentów niewiadomego pochodzenia
Anonimowość w sieci to nie tylko szereg funkcji, które pozwalają zadbać o prywatność, ale też ostrożność w czasie klikania w linki, reklamy czy podczas pobierania i otwierania plików niewiadomego pochodzenia. Jest to dość oczywiste, ale wiele osób zapomina o tym, tym samym narażając swoje dane na udostępnienie osobom lub podmiotom trzecim, co może być niebezpieczne. Często ataki na naszą prywatność w sieci – czyli tzw. phishing przeprowadzane są właśnie za pomocą złośliwych załączników i linków w e-mailach, więc warto być ostrożnym. Istotne jest także by regularnie aktualizować oprogramowanie, ponieważ niezaktualizowane programy mogą zawierać luki bezpieczeństwa. Warto też dbać o aktywny pakiet antywirusowy, który powinien znajdować się na każdym komputerze.
W sieci można znaleźć szereg ciekawych informacji i danych, a możliwość komunikacji przez Internet jest obecnie na wagę złota. Warto jednak pamiętać, że ma to też swoje minusy, ponieważ nasza prywatność nie zawsze jest chroniona w takim zakresie jakbyśmy tego chcieli. Dlatego na co dzień warto wdrożyć proste, ale skuteczne rozwiązania i pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą lepiej zadbać o anonimowość w sieci.