W ostatnim czasie można zauważyć prawdziwy wysyp internetowych kursów. Ich coraz większa ilość sprawia, że potencjalnie chętne osoby mają ogromny problem z wyborem najbardziej odpowiedniego kursu dla nich. Na co więc zwrócić uwagę zanim wybierzemy którykolwiek z dostępnych kursów online?
1.Zgłąb informację o twórcy kursu
Jeśli wpadnie nam w oko jakiś kurs online, warto sprawdzić kim dokładnie jest jego twórca. Czy osiągnął w danej dziedzinie jakieś osiągnięcia? Czy jest uważany za eksperta w swoim fachu? Czy jest osobą z doświadczeniem? Te pytania na pewno pozwolą przewidzieć mniej więcej to, czy zawartość kursu będzie treściwa i przydatna, czy będzie to po prostu przysłowiowe „lanie wody”. Jeśli trafimy na tzw. samozwańczego eksperta, to zdecydowanie powinniśmy odpuścić jego kursy online i poszukać czegoś u osób, które mają realną wiedzę w danym temacie.
2.Zapoznaj się ze spisem treści
Najlepsze kursy online posiadają bardzo często spis treści do wglądu dla potencjalnych kupców. Informacje wyciągnięte z tego spisu oraz kilka słów od autora na pewno mogą nam co nieco rozjaśnić sytuację o danym produkcie. Jeśli w spisie treści zawarte są jedynie ogólniki, a opis autora kursu nie będzie wspominał o jakichkolwiek konkretach w środku, to prawdopodobnie ten kurs online może być nie wart swojej ceny. Warto zadawać sobie pytania wprost i szukać na nie odpowiedzi u autora.
3.Internetowe opinie
Jeśli dany twórca kursu jest popularny w sieci bądź jego kurs online jest warty uwagi, to na pewno będą o nim jakieś informacje w internecie. Warto wpisać w wyszukiwarkę Google różne frazy związane z danym kursem. Dzięki temu poznamy opinie o nim od dotychczasowych kursantów bądź osób, które w przeszłości miały styczność z produktem. Ten punkt wydaje się kluczowy, aby nie wydać bezsensownie swoich pieniędzy.
W Polsce opinie o kursach są z reguły dobre, a coraz więcej osób decyduje się na kursy online. Portal Obiektywnie przygotował nawet ranking dotyczący tego, jakie kursy z jakiej branży są najbardziej popularne w Polsce.
4.Sprawdź dostępność wiedzy zawartej w kursie
W internecie można znaleźć sporo kursów, które są po prostu ładnie opakowane i złożone z darmowych informacji dostępnych na wyciągnięcie ręki. Taka sytuacja jest bardzo częsta, dlatego warto sprawdzić, czy zagadnienia poruszane w kursie można znaleźć na forach internetowych bądź popularnych platformach jak np. YouTube. Jeśli tak jest to być może warto samemu zdobyć i posegregować tę wiedzę. Natomiast jeśli do kursu załączona jest w jakiejś formie pomoc twórcy, a nam zależy na szybkich efektach i zastosowaniu teorii w praktyce, to być może warto nabyć kurs online.
5.A Ty? Jak sądzisz?
Analizując kursy online warto kierować się również swoim własnym przeczuciem. Czasami być może szukamy tej jednej, cennej informacji, która właśnie jest zawarta w danym kursie internetowym. Jeśli jest ona na tyle cenna i czujemy, że może zdecydowanie wpłynąć na nasze życie to warto kupić taki produkt. Czasami cena kursu online i jego zawartość jest po prostu bardzo subiektywna. Dla jednej osoby może taki kurs nie mieć w ogóle sensu, a dla drugiej jest wręcz zbawieniem. Wszystko zależy od perspektywy, dlatego warto o tym pamiętać.
Powyższe wskazówki z pewnością powinny pomóc, aby nie nadziać się na internetowe oszustwo i nie zaopatrzyć się w tandetny kurs przez internet. Jeśli nie chcemy stracić w głupi sposób swoich pieniędzy, to warto poświęcić kilka minut na research w internecie.