Hakerzy to jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa narodowego

W świecie naznaczonym przez technologię i zmiany, jakie generuje ona w każdym aspekcie codziennego życia, firmy są zmuszone stawić czoła tej cyfrowej transformacji i zagrożeniom, jakie niesie ona dla prywatności i bezpieczeństwa danych, którymi się posługują. Hakerzy tylko czyhają na błąd; w rzeczywistości ich działalność przestępcza w Internecie jest wymieniana jako jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Żadna osoba, administracja czy firma nie jest bezpieczna przed padnięciem ofiarą jednego z ich ataków, o czym ewidentnie świadczy ten atak na stronę urzędu wojewódzkiego.

Bezpieczeństwo cybernetyczne i biznes

Wiele firm nieco za późno zdało sobie sprawę, że nie były w stanie przystosować się do cyfrowej transformacji w bezpieczny sposób, a niektóre musiały zdać sobie sprawę, że stwarza to skomplikowane sytuacje i wiele podatności na zagrożenia. Zazwyczaj ataki odbywają się za pośrednictwem „złośliwego oprogramowania”, „phishingu” lub „botnetów”. W pierwszym przypadku wprowadzane jest złośliwe oprogramowanie, w drugim następuje podszywanie się, a w ostatnim boty zdalnie kontrolują inne komputery.

Tego typu ataki skłoniły firmy do stworzenia działów zajmujących się ochroną prywatności i bezpieczeństwa danych przetwarzanych w firmie. Jest to szczególnie ważne dla firm, które przetwarzają wrażliwe dane, ale także dla wszystkich tych, których systemy są hostowane w chmurze. Ważne jest również, aby kierownik ds. cyberbezpieczeństwa był wyspecjalizowany zgodnie z potrzebami sektora, w którym działa firma, dla której świadczy usługi.

Sektory o największym zapotrzebowaniu na ekspertów

Sektorami, w których istnieje najwięcej możliwości zarówno popełnienia cyberprzestępstwa, jak i znalezienia pracy w sektorze cyberbezpieczeństwa, są sektor finansowy i ubezpieczeniowy. W sektorze bankowym cyberbezpieczeństwo musi dotyczyć ochrony transakcji online. Z drugiej strony, ekspert dba również o to, aby pracownicy firmy byli świadomi zagrożeń, które istnieją we wszystkich operacjach, które wykonują w ramach swojej pracy.

W sektorze ubezpieczeń poszukiwani są eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, którzy specjalizują się w bezpieczeństwie cyfrowym w zakresie projektowania produktów, kalkulacji i marketingu. Ponadto w tym sektorze istotne jest, aby eksperci posiadali dobrą znajomość zagadnień związanych z bezpieczeństwem internetowym, co umożliwia im rekomendowanie klientom polis dotyczących ryzyka cybernetycznego.

Istnieje jednak więcej sektorów, które poszukują i potrzebują wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego; dotyczy to sektora przemysłowego i ochrony środowiska, w sektora komunikacji, związanego z różnymi środkami transportu, lub sektora zdrowia i edukacji, gdzie należy chronić patenty i informacje osobowe; oczywiście usługi publiczne, gdzie przetwarzane są różne dane obywateli, są kolejnym sektorem, w którym usługi bezpieczeństwa cybernetycznego są niezbędne.