Głosy zachwytu nad szerokimi monitorami nie milkną, a wręcz przeciwnie, pojawiają się coraz częściej. Szeroki monitor dla jednych może być kuszący ze względu na o wiele większą przekątną i rozdzielczość, a dla innych staje się odpychający ze względu na ilość miejsca, jaką zajmuje i dość wysoką cenę. Inwestycja w szeroki monitor panoramiczny to zatem trudny wybór, który każdy powinien dokładnie rozważyć przed zakupem. Jakie są wszystkie zalety i wady tego typu monitorów? Czy w Twoim wypadku to będzie dobry wybór?
Zalety i wady monitorów panoramicznych
Największą zaletą monitora panoramicznego jest rozmiar jego ekranu. Duży monitor to większy ekran, a tym samym większa przestrzeń do pracy, lepsze wrażenia z gier oraz oglądanych filmów. Warto zaznaczyć, że monitor panoramiczny jest chętnie wybierany przez osoby korzystające z dwóch osobnych monitorów. Wszystko dlatego, że duże modele (np. monitor 49 cali) świetnie nadają się jako alternatywa dla dwóch urządzeń.
Monitory panoramiczne to także lepsza jakość i większa szybkość wyświetlanego obrazu. Jeśli wybierzesz produkt o bardzo dobrych podzespołach (np. dedykowany dla graczy) okazuje się, że wyświetlany obraz może stać się jeszcze bardziej dynamiczny i płynniejszy, a szczegółowość i rozdzielczość będzie lepsza niż dotychczas.
Czy monitory mają jakieś wady? Do najczęściej wskazywanych należy spora cena oraz zdecydowanie większe gabaryty. Duże gabaryty sprawiają, że monitor panoramiczny może mieć problem ze zmieszczeniem się na małym biurku, ale zauważ, że jednocześnie zajmuje i tak mniej miejsca niż dwa niezależne monitory LCD. W przypadku wysokiej ceny — cóż nie należy ona do najniższych. Zwróć uwagę jednak, że płacisz za naprawdę wysokość, oszczędzasz czas podczas multitaskingu i kupujesz sprzęt na lata.
Kto najbardziej zyska, kupując szeroki monitor?
Ze względu na jakość wykonania i dostępność rozmiarów monitory panoramiczne uchodzą za uniwersalne urządzenie do domu i biura. Jest tak samo polecane grafikom, jak i programistom, pracownikom biurowym, a także graczom czy montażystom wideo i audio. I jak najbardziej jest to uzasadnione, bo takie osoby liczą nie tylko na świetne odzwierciedlenie kolorów czy wysoki kontrast, ale również na korzystanie z kilku programów uruchomionych jednocześnie.
Dobra wiadomość jest taka, że monitor panoramiczny może być naprawdę dopasowany do potrzeb, dlatego każdy znajdziesz model idealny dla siebie. Przykładowo, monitor panoramiczny 34 cale to idealny kompromis między rozmiarem, funkcjonalnością i ceną, a model 49 cali — największy wybór dla wymagających dynamiki i pięknego obrazu w trakcie grania.
Podsumowanie
Czy monitory panoramiczne są naprawdę dobrym wyborem? Jak zawsze wiele zależy od Twoich potrzeb. To świetny wybór dla Ciebie, jeśli szukasz monitora, z którym zyskasz więcej miejsca na ekranie, lepsze wrażenia z grania i oglądania filmów i znacznie przyspieszysz swoją pracę.
Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.