Montaż i obróbka wideo i zdjęć – jaki dysk M.2 wybrać?

Osoby zajmujące się montażem i obróbką fotografii oraz wideo mają na co dzień do czynienia z ogromną ilością danych, które nie tylko są co chwilę przenoszone między folderami, ale też renderowane i zapisywane na nowo. Aby procesy te nie musiały trwać w nieskończoność, istotny jest odpowiedni nośnik pamięci, który przyspieszy działanie systemu i ładowanie plików. Jaki dysk M.2 wybrać do tego typu zadań?

Dysk M.2 do laptopa – czy rzeczywiście ma wpływ na montaż i obróbkę?

Montaż i obróbka filmów oraz zdjęć wiąże się przede wszystkim z danymi – i to z bardzo dużą ilością danych. Przykładowo jeden godzinny film w rozdzielczości 4K może zajmować ok. 45 GB. Z kolei jedno zdjęcie nawet 25-50 MB. Pamiętajmy, że profesjonalni fotografowie korzystają z plików w formacie RAW, które mogą zajmować nawet do 2 razy więcej pamięci niż JPG. Oczywiście ilość tych zdjęć i filmów może być bardzo duża – zwłaszcza, jeśli zajmujesz się reportażami ślubnymi czy fotografujesz albo kręcisz imprezy i wydarzenia sportowe. Aby przetworzyć te wszystkie pliki – skopiować je na komputer, następnie przejrzeć, zmontować czy dokonać obróbki i ponownie zapisać – wymagany jest naprawdę szybki dysk. Dysk M.2 do laptopa, czyli model SSD, potrafi znacznie przyspieszyć wszelkie procesy na urządzeniu. Wczytywanie się klipów czy zdjęć z dysku trwa dużo krócej. Szybciej możemy też renderować pliki. A w pracy fotografa czy montażysty cenna jest każda minuta.

Warto też wspomnieć o tym, że nośniki półprzewodnikowe, takie jak PCIe M.2 NVMe, są znacznie bardziej odporne na uderzenia czy temperatury niż dyski HDD. Ze względu na to, że SSD nie posiadają ruchomych elementów, tak jak ich poprzednicy, rzadziej ulegają awarii i mają dłuższy średni czas bezawaryjnej pracy*. To sprawia, że pliki są mniej narażone na uszkodzenie. A jak wiadomo, utrata zdjęć i filmów w przypadku pracy fotografa czy kamerzysty mogłaby się wiązać z dużymi stratami finansowymi.

Jaki dysk M.2 wybrać?

Jeśli chcemy znacznie przyspieszyć kopiowanie i wczytywanie plików, najlepszym wyborem będzie oczywiście nośnik SSD. Choć wśród dysków M.2 znajdziemy również takie z interfejsem SATA, dużo lepszą opcją będzie M.2 PCIe NVMe. W połączeniu z magistralą PCIe 4.0 może on teoretycznie osiągnąć nawet 8000 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego. Charakteryzuje się również dużą ilością operacji wejścia/wyjścia (IOPS), które jest w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy. Przykładowo model PCIe M.2 NVMe Samsung 990 PRO może obsłużyć aż 1500K takich operacji**.

Istotna w przypadku dysków M.2 PCIe NVMe będzie też pojemność. Jak dużo miejsca powinien mieć nośnik? W przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo dużą ilością plików, minimum powinno stanowić 500 GB pojemności. Wszystko zależy jednak od zapotrzebowania. Jeśli mamy za sobą już kilka projektów fotograficznych czy filmowych, warto sprawdzić, ile miejsca na laptopie zajmuje jeden projekt. Jeśli chcemy pracować nad kilkoma projektami naraz, wówczas pomnóżmy tę wartość 2 czy 3 razy, by wiedzieć, jaki mniej więcej dysk kupić.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500 GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 EVO 500 GB Warunki testowania: Intel i7 7700K/ ASUS ZZBA/ DDR4 4GB/ WINTO RSS.

** Szybkość zapisu losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.