Rodzaje ataków hakerskich w sieci – jak je rozpoznać i chronić przed nimi firmę?

Ataki DDoS, phishing, wirusy komputerowe – firmy działające w sieci są narażone na wiele typów ataków. Czym charakteryzują się najpopularniejsze z nich i jak się przed nimi chronić?

Najczęstsze ataki hakerskie

Choć określenie dokładnej liczby ataków hakerskich jest niezwykle trudne, z pewnością stanowią one jedno z największych zagrożeń dla biznesu online. Warto mieć przy tym na uwadze, że takie ataki mogą przybierać różne formy – co więcej, hakerzy nieustannie opracowują coraz nowsze metody, by przejąć kontrolę nad komputerami lub danymi należącymi do firm. Oto kilka przykładów najczęstszych rodzajów ataków hakerskich w sieci:

  1. Malware, czyli złośliwe oprogramowanie – wirusy komputerowe, spyware, trojany, ransomware, adware i wiele innych programów, które mają na celu działać na szkodę użytkownika zainfekowanego komputera. Mogą być przekazywane m.in. za pośrednictwem wiadomości mailowych czy stron internetowych.
  2. Phishing – atak socjotechniczny, który polega na podszywaniu się pod zaufany podmiot, taki jak bank czy firma kurierska. Celem jest wyłudzenie informacji od ofiary lub uzyskanie dostępu do urządzenia.
  3. DoS („Denial of Service” – „odmowa dostępu”) – atak oparty na „zasypywaniu” serwerów lub innych zasobów fałszywymi zapytaniami, wskutek czego realni użytkownicy nie mogą z nich skorzystać. Często wykonywany w formie rozproszonej, określanej jako DDoS, z użyciem sieci zainfekowanych komputerów będących pod kontrolą hakerów (tzw. botnet).

Jak chronić się przed atakami?

Już sama wiedza na temat poszczególnych ataków będzie sporą pomocą w rozpoznawaniu zagrożeń. Jednak warto też dowiedzieć się, jakie rozwiązania pozwolą skutecznie się chronić przed działaniami hakerów.

W przypadku malware ochrona jest zazwyczaj dość prosta. Należy regularnie skanować firmowe urządzenia solidnym antywirusem, ściśle pilnować dostępu do poszczególnych zasobów, a także ograniczać dostęp do niezaufanych stron. Istotną kwestią jest również filtrowanie załączników w mailach, by zmniejszyć ryzyko pobrania wirusa. Ważne będzie też zadbanie o korzystanie z aktualnych wersji wszystkich programów, by mieć dostęp do najnowszych poprawek bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie firmy przed phishingiem wymaga z kolei przede wszystkim edukowania pracowników w kwestii rozpoznawania podejrzanych wiadomości. Istnieje kilka typowych cech maili phishingowych, takich jak specyficzny styl pisania lub adresy mailowe, czy URL różniące się paroma literami od adresów prawdziwych stron. Dobrym pomysłem będzie także wprowadzenie protokołów szyfrowania i podpisywania wiadomości, które dadzą pewność co do tożsamości nadawcy.

Ochrona anty-DDoS z ofertą INEA dla firm

Niektóre zagrożenia wymagają jednak profesjonalnego wsparcia – jednym z nich są ataki typu DDoS. Jak sobie z nimi radzić? Rozwiązania w tym zakresie oferuje między innymi poznański dostawca Internetu INEA: dla firm przygotowano specjalne usługi, takie jak ochrona anty-DDoS. To metoda ochrony polegająca na czyszczeniu ruchu nawet do poziomu 60 Gb/s, by zniwelować skutki ataku. Ochrona anty-DDoS jest dostępna całodobowo, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.